Dzień Ochrony Środowiska w PSP nr 1 w Strzelcach Opolskich

5 czerwiec 2006
W poniedziałek 5 czerwca, w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Strzelcach Opolskich, z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska odbył się VII Szkolny Turniej Ekologiczny. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny, uczniów klas 4 – 6, reprezentujące szkoły podstawowe gminy Strzelce Opolskie.
Turniej składał się z dwóch etapów – części internetowej oraz finału.

Część internetowa polegała na rozwiązaniu testu, który obejmował zagadnienia przyrodnicze i ekologiczne z zakresu programu nauczania przyrody w klasach IV – VI szkoły podstawowej, z uwzględnieniem treści dotyczących ochrony środowiska i ochrony przyrody. Organizatorzy wybrali pytania testowe spośród propozycji podanych przez nauczycieli – uczestników programu „http://www.ekostrzelce.pl/ – Ekologiczna witryna internetowa dla gminy Strzelce Opolskie”. Oprócz testu drużyny rozwiązywały zadania dodatkowe – krzyżówki, układanki, rozpoznawano gatunki drzew i krzewów na podstawie rysunków. Zadanie są dostępny na stronie internetowej.

Część kameralna turnieju odbyła się w nowej formule – oprócz zmagań teoretycznych na uczestników czekał ekologiczny rowerowy tor sprawnościowy. Uczniowie pokonywali na rowerze specjalnie przygotowany tor z przeszkodami. Po przejechaniu trasy wykonywano dodatkowe zadania, polegające na rozpoznawaniu gatunków roślin i zwierząt chronionych, występujących w Polsce. Nowością był także konkurs na plakat. Tym razem, każdy zespół wykonywał plakat na temat „Obwodnica miasta, dlaczego należy ją wybudować?”. Ostatnia konkurencja polegała na prezentacji wybranego rezerwatu. Niektórzy wybrali formę posteru, inni posłużyli się programem PowerPoint. Prezentacje zawierały zdjęcia, charakterystykę rezerwatu, wizualną lokalizację występowania rezerwatu na terenie Ziemi Strzeleckiej. Omawiano rezerwaty Grafik, Tęczynów, Biesiec i Góra Świętej Anny.

Nad prawidłowością przebiegu turnieju czuwała komisja, w której skład weszli opiekunowie uczniów: Małgorzata Tułodziecka, Klaudia Nocoń, Jolanta Konopna, Henryk Mielcarz oraz specjalista do spraw szkół GZOiW w Strzelcach Opolskich – Grzegorz Pielak i inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej Budownictwa i Ochrony Środowiska UM w Strzelcach Opolskich – Adam Capała.

W klasyfikacji końcowej I miejsce zdobyła PSP w Suchej, II miejsce PSP w Kadłubie, III miejsce PSP Nr 2, IV miejsce PSP Nr 1 i V miejsce PSP Nr 4 (wszystkie ze Strzelcach Opolskich). Nagrody drużynom wręczył Zastępca Burmistrza Strzelec Opolskich – pan Jerzy Garus, który po raz kolejny był gościem honorowym turnieju. Turniej przygotowali i prowadzili nauczyciele Strzeleckiej Jedynki: Sabina Knopik, Henryk Mielcarz i Dariusz Wąsik.

Data aktualizacji: 17 maj 2024, Licznik odwiedzin: 15731266