DZIEŃ EUROPY W SZKOŁACH

13 maj 2008
Z okazji obchodów 9 maja - Dnia Europy, Komisja Europejska we współpracy z władzami regionalnymi już po raz piąty zorganizowała Dzień Europy w szkołach.
Celem obchodzonego Dnia Europy jest rozpowszechnianie wśród młodych osób wiedzy na temat działań, jakie podejmuje Unia Europejska na rzecz redukcji usóstwa na świecie.
Tego dnia "ambasadorzy" Komisji Europejskiej odwiedzili szkoły w 39 regionach Europy, w 12 krajach, aby dyskutować z uczniami w wieku od 13 do 18 lat o unijnej koncepcji solidarności i pomocy krajom rozwijającym się.

W inicjatywie udział wzięło w sumie blisko 60 tysięcy uczniów z 427 szkół w Europie. W ramach obchodów Dnia Europy w szkołach organizowane były zajęcia edukacyjne poświęcone pomocy UE dla krajów rozwijających się oraz "okrągłe stoły", prezentacje i konkursy. "Ambasadorzy", którzy spotykali się z dziećmi w wybranych szkołach to przedstawiciele Dyrekcji STosunków Zewnętrznych, Dyrekcji Rozwoju, Dyrekcji Pomocy Humanitarnej i Biura Współpracy Europe-Aid.

W Polsce w obchodach Dnia Europy w szkołach uczestniczyło w sumie 66 szkół z 5 regionów: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W inicjatywę włączyło się ponad 12 tysięcy uczniów uczących się w 626 klasach.
Do Polski przyjechało siedmiu "ambasadorów" Komisji Europejskiej, którzy 9 maja odwiedzili szkoły w: Toruniu i Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), Wieluniu (woj. łódzkie), Damienicach i Zalasowej (woj. małopolskie), Siedlcach i Warszawie (woj. mazowieckie) oraz w Prostkach i Tuławkach (woj. warmińsko-mazurskie). (...)

Komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej, Louis Michel tak skomentował inicjatywę Dzień Europy w szkołach: "Młodzież Europy żywo interesuje się losem krajów rozwijających się i ma do odegrania szczególną rolę w podnoszeniu świadomości na temat znaczenia rozwoju. To pokolenie jest skłonne i zdolne przewodzić walce z ubóstwem. Wśród nich są przyszli decydenci, biznesmeni, naukowcy i lekarze, którzy mogą sprawić, że nasze marzenia o lepszym świecie staną się rzeczywistością. Sukces współpracy na rzecz rozwoju zależy w dużej mierze od uświadomienia ludziom problemów, jakim należy stawić czoła i zaangażowania ich w działania. Jestem bardzo zadowolony, że skierowana do szkół inicjatywa 9 Maja - Dzień Europy stwarza okazję do omówienia tej kwestii i przybliżenia UE młodzieży.".

Więcej informacji na temat inicjatywy Komisji Europejskiej, w tym wykaz szkół - uczestników, można znaleźć na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/europeaid/9-may-initiative/index_en.htm

Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.

Data aktualizacji: 25 kwiecień 2024, Licznik odwiedzin: 15402265